Ubezpieczenie OC

Wszystkie pojazdy zarejestrowane w Polsce, zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, muszą posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) – ubezpieczenie to jest obowiązkowe. Konieczność jego wykupienia spoczywa na właścicielu pojazdu. Zakres i zasady ubezpieczenia reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Wykupienie ubezpieczenia chroni właściciela pojazdu przed skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim w ruchu drogowym. Każde towarzystwo, zgodnie z ustawą, gwarantuje sumę ubezpieczenia, która nie może być niższa niż: 5 210 000 € w przypadku szkód na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1 050 000 € w przypadku szkód w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia.

 

Ubezpieczenie OC wykupuje się na rok i po każdych 12 miesiącach należy je przedłużyć. Mimo, że ubezpieczenie jest obowiązkowe nie oznacza to, że należy skorzystać z pierwszej, lepszej oferty. Przed każdym ponownym zakupem należy przejrzeć oferty przynajmniej kilku towarzystw ubezpieczeniowych, gdyż mogą się one różnić od tej, która była korzystna rok wcześniej. Często dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty pakietowej na zakup OC/AC.

Co składa się na cenę ubezpieczenia OC?

Mimo, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie ma sztywnej ceny. Składa się na nią wiele czynników takich jak:

  • marka oraz model samochodu,

  • rok produkcji,

  • pojemność silnika,

  • historia szkód,

  • przebieg samochodu,

  • data wydania prawa jazdy,

  • wiek kierowcy,

  • adres.

Jeśli jesteś osobą, która dopiero uzyskała prawo jazdy musisz liczyć się z największymi kosztami. Podobnie jest w przypadku wyboru samochodów najbardziej popularnych wśród młodych kierowców chodzi tu szczególnie o marki Premium – BMW, Audi czy Mercedes. 

Z czasem, gdy będziesz jeździł bezszkodowo wypracujesz sobie zniżki, które znacząco wpłyną na wartość ubezpieczenia OC. Ceny ubezpieczeń kształtują się w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Poświęcając trochę czasu na analizę ofert różnych ubezpieczycieli możesz sporo zaoszczędzić. Jeśli jednak nie masz czasu na taki proces możesz zawsze skontaktować się z naszymi przedstawicielami, którzy przygotują dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązania z dostępnych na rynku.

Chcesz otrzymać
ofertę w kilka minut?

Wypełnij potrzebne dane, wyliczymy składkę natychmiast.
Otrzymasz różne warianty składki podstawowej OC oraz OC/AC

PAMIĘTAJ!

Dzięki ustawie mamy stałą sumę gwarancyjną wykupowaną z OC w każdym z towarzystw jednak „dodatki” jakie oferują różne towarzystwa w cenie OC są różne. Jest to np. holowanie uszkodzonego pojazdu w razie wypadku. Warto dopytać swojego agenta co posiadamy w cenie lub czy możemy interesujące nas ubezpieczenia dokupić, aby się nie rozczarować w razie przykrego zdarzenia drogowego.

Oprócz ubezpieczenia obowiązkowego, możemy też zadbać o bezpieczeństwo swoje i pasażerów, a także zabezpieczyć własne auto w razie uszkodzenia, czy kradzieży uzupełniając polisę o ubezpieczenia dobrowolne, tj, Assistance (holowanie), Autocasco, NNW, ubezpieczenie szyb, bagażu itd. Każde towarzystwo ma swoje zakresy i ceny dlatego warto porozmawiać ze swoim agentem, aby pomógł nam dobrać zakres ubezpieczenia, który zapewni nam optymalną ochronę.

PAMIĘTAJ!

Za brak ubezpieczenia OC grozi nam nie tylko mandat podczas kontroli policyjnej, ale też wysokie kary z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego.

pOLECANE UBEZPIECZENIA

Ubezpieczenie bagażu

Ubezpieczenie mieszkania

Koszty leczenia w podróży

Te dokumenty mogą być pomocne:

Wypowiedzenie aktualnej polisy

Oświadczenie sprawcy kolizji